Minkštos, švelnios ir be galo mielos alpakos yra vertinamos viso pasaulio sodybose ir ūkiuose. Alpakos – tai prijaukintos vikunijų, kilusių iš Andų Pietų Amerikoje, giminaitės. Kiti mums atpažįstami alpakų giminaičiai – lamos ir kupranugariai.
Alpakos yra mažiausios iš kamelidų – vidutinis jų ūgis ties mentimis siekia apie 90 cm, o sveria jos nuo 55 iki 65 kg.
Alpaka – labai socialus gyvūnas. Dėl to jos taip plačiai paplito po visą pasaulį ne tik kaip ūkinis gyvulys, bet ir kaip „naminis“ gyvūnėlis. Alpakos – labai smalsios ir žingeidžios. Pasitelkus pozityvaus treniravimo metodus, jas galima išmokyti ne tik gražiai eiti su pavadėliu, bet ir atlikti vieną kitą triuką. Tiesa, jos moka ir pykti – gali spjauti arba spirti, ką paprastai ir daro konkuruodamos tarpusavyje dėl maisto ar „besiaiškindamos santykius“. Tikimybė, kad alpaka iš niekur nieko apspjaus žmogų – menka. Na, nebent žmogus nuspręs ją nuskriausti (pvz. nukarpyti nagus). Beje, jei maitinsite alpaką iš rankos, nebijokite – piršto nenukąs, mat jos dantis teturi apatiniame žandikaulyje (viršutiniame – tik dantenas).
Alpakos bendrauja skleisdamos savitą mūkimo garsą. „mmmm….“, „mmmm…“, „mmmm…“ ypač dažnai išgirsite, jei alpaka turi vaikutį – taip ji jam nuolat praneša, kur yra, o šis jai atsako tuo pačiu.
Įdomus faktas yra tas, kad alpakos turi įprotį naudotis tuo pačiu „tualetu“ vėl ir vėl – t.y. jos gamtos reikalams grįžta į tą pačią vietą (tuo tarpu, pvz., avys ir kiti gyvūnai neturi tokios apibrėžtos vietos).
Alpakos yra žoliaėdžiai gyvūnai, tad, kaip ir nurodo pavadinimas, daugiausiai minta žole ir šienu. Greta žolės jos gali paskanauti medžių lapų, žievės ar šakelių. Tiesa, lyginant su kitais žoliaėdžiais, alpakos nepasižymi dideliu apetitu. Vidutinio svorio alpaka suvalgo iki 1 kg maisto per dieną, kas yra apie 1.5 procento jos kūno svorio.
Alpakos atsiveda vaikus vieną kartą per metus. Jos laukiasi apie 11 su puse mėnesio ir atsiveda 1 alpakiuką. Tik gimęs alpakiukas yra apie 8-9 kg svorio.
Alpakos vilna vertinama visame pasaulyje dėl savo minkštumo ir stiprumo. Sakoma, kad pagal ilgaamžiškumą, ji yra antra po moheros. Alpakų (taip pat ir alpakos vilna) būna įvairių spalvų. Jų skaičiuojama net 22 – nuo mėlynai juodų, iki daugybės atspalvių rudų bei baltų.
Alpakos Lietuvoje mylimos ir vertinamos dėl tų pačių priežasčių kaip ir visame pasaulyje. Šiuos kamelidus galite sutikti tiek mini zoologijos soduose, tiek specializuotuose alpakų ūkiuose, tiek ir pas draugą sodyboje.
2018-aisiais į mūsų sodybą taip pat atkeliavo alpakos. Šiuo metu džiaugiamės Kapitono Žilabarzdžio, Moli, mažosios Bruknės ir Gilės kompanija 🙂